Maden Ocağında İşletme ‘6 Ay Ücretsiz İzin’ Dedi, 220 Madenci Direnişe Geçti

Çorum, Dodurga ilçesinde bir maden işletmesinde toprak kayması ve kabarma tespit edildi. Can güvenliği açısından yüksek risk barındıran durumun kazaya meydan vermemesi için 220 işçi 6 ay ücretsiz izne çıkarıldı. İşçiler mağduriyetlerinin derhal çözülmesini talep ederek direniş başlattı.

DİRENİŞ, İL GENEL MECLİS’İNDE GÜNDEME TAŞINDI

CHP İl Genel Meclisi Grup Başkanvekili ve Dodurga İl Genel Meclis Üyesi Saadettin Akgül işçi mağduriyetlerini il meclisinde gündeme taşıdı. Bölgede 1942 yılından bu yana faaliyet gösteren Alpagut Linyit İşletmesi’nin ücretsiz izin kararı ile 220 işçinin direnişe geçtiğini duyurdu. Akgül, “İşletme, Dodurga’da 1942’den beri üretim yapıyor. Dodurga, Osmancık, Oğuzlar, Çorum merkez ve Laçin ilçelerinde 6-7 nesli emekli eden bir işletme. Bu işletme, Çorum’da şeker ve çimento fabrikalarının olduğu dönemde bile her yıl kurumlar vergi rekortmeni oldu. İşletmede şu anda 220 civarında işçi çalışıyor. İşçiler direnişe başladı. İşletme yönetimi bir açıklama yaptı; ellerinde Erciyes Üniversitesi’nden alınan raporlar var. Raporda; toprak kayması ve kabarma olduğu, ölümlü bir kazaya neden olunabileceği belirtiliyor. Sosyal Güvenlik Bakanlığı müfettişleri gelip inceleme yapmışlar. Ardından tüm işçilere 6 ay ücretsiz izin verildi.” diyerek mağduriyetin çözüme kavuşturulmasını, ilgili tüm kurum ve kuruluşların desteğini talep etti.

“İŞTEN ÇIKARMALAR SENDİKALI OLMAMIZLA İLGİLİ”

İşçiler, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın onayı olmadan işletmenin kapatılmasını tepkiyle karşıladı. Resmi tutanakları görmeden işyerlerini terk etmeyeceklerini bildirdi. İşverenden söz konusu rapor talep edildi. “6 ay geçici olarak işimiz askıya alınsa dahi, hepimiz ev geçindiriyoruz.” diyerek geçim kaygılarını aktaran işçiler, işten çıkarmanın sendikalı olmaktan kaynaklandığını ileri sürdü. “Bizler haklı davamızın peşindeyiz. İşimize ve ekmeğimize sahip çıkacağız.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir