Dünyaca ünlü kuruluş Türkiye kararını verdi. Şartını açıkladı

Mart ayında not artışına giden Fitch’ten sonra bu yönde bir adım da Standard and Poor’s (S&P) tarafından geldi. S&P, Türkiye’nin kredi notunu 11 yıl sonra B’den B+’ya yükselttmişti.

Konuya ilişkin Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill, Türkiye ekonomisine yönelik önemli değerlendirmeler yaptı.

“KUR ÖNEMLİ ÇIPALARDAN BİRİ”

Türkiye’de hane halkında dolarizasyon olduğunu vurgulayan Gill, cari açığın milli gelire oranının yüzde 2’nin altına gelmesini tahmin ettiklerini ifade etti. Gill, Türkiye’deki dolarizasyon ve büyüme beklentisine ilişkin ise, büyüme hedeflerine ve istatistiksel olarak 2024’teki baz etkisini dışarıda bırakılırsa, büyümenin yüzde 1,1-1,3 civarında olmasını beklediklerini dile getirdi.

Ekonominin mevcut koşullarda bu kadar dolarize olmuşken, kurun şu anda en önemli çıpalardan birisi olacağını belirten Gill, dolar/TL ’de yıl sonunda 34-35 seviyesini öngördüklerini söyledi.

“BAZ SENARYOMUZ ASGARİ ÜCRETE YENİ ZAM OLMAYACAĞI YÖNÜNDE”

Geçen yıl yaşanan asgari ücret artışının marjları düşürdüğünü ifade eden Gill, bu yıl hükümetin TL’yi istikrarlı tutma çabasında olabileceğini aktardı. Baz senaryolarının bu yıl asgari ücrete ikinci zam olmayacağı yönünde olduğunu dile getiren Gill, bunun enflasyon için kritik bir süreci de beraberinde getireceğini ve 2025’in kur beklentilerini de şekillendirebilecek bir gelişme olacağını vurguladı.

YENİ NOT ARTIŞI İÇİN REZERV ŞARTI

Türkiye’nin gelecek dönemdeki olası not artışı hakkında da konuşan Gill, bir not artışı daha olabilmesi için Türkiye’nin net rezervlerine bakacaklarını belirterek, Türkiye ekonomisindeki sert inişi göz ardı etmediklerine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir