Türk inşaat devi iflasın pençesinde. İncirlik Üssü ve Topkapı Sarayı gibi projeleri de yapmıştı

Türkiye’deki ekonomik kiriz dev şirketleri de etkisi altına almaya devam ediyor. Son olarak Türkiye’nin dev inşaat şirketi Özsoy Grup da iflasın pençesine düşmek üzere.

Grubun Özsoy İnşaat Turizm AŞ, Yılmazer İnşaat AŞ ve Akademi Yapı Enerji AŞ şirketleri, sırasıyla 155 milyon, 24 milyon ve 21 milyon TL sermaye ile konkordato talep etti. Özsoy İnşaatta yaklaşık 350 kişinin çalıştığı ve bu durumdan işçilerin de olumsuz etkilendiği belirtiliyor. 3 şirketin toplam borcunun 1.5 milyar lira civarında olduğu ileri sürülüyor.

İstanbul Anadolu 1. Asliye Ticaret Mahkemesi’nde görülen davada, şirketlere belirli bir süre tanınması durumunda iyileşme şansları olduğu belirtildi.

Şirketlerin mali krize girmesinin nedenleri arasında, kamu işlerinde yaşanan zararlar ve kamu kurumlarının yetersiz fiyat farkı ödemeleri yer alıyor.

Ayrıca, yeni başlanan ve yüzde 15 ilerleme kaydedilen bazı işlerin kararname ile iptal edilmesi de konkordato talebinde etkili olduğu ifade ediliyor.

2023’teki faiz artışları ve finansmana erişimdeki zorluklar, 60 günlük borçlanma süresine karşın 120 gün süren tahsilat süreçleri, kurlardaki artış ve enflasyonun yükselmesi gibi faktörler de şirketin mali dengesini altüst ettiği belirtiliyor.

Şile Hükümet Konağı gibi önemli projeleri üstlenen Özsoy Grup, mahkeme tarafından verilen geçici mühletle haciz işlemlerinden koruma altına alındı.

Halen devam eden 20 projesi bulunan Özsoy Grup’un, bu projelerin toplam değeri 3.5 milyar TL olarak belirlendi.

Grubun tamamladığı bazı önemli projeler arasında İstanbul Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi, İncirlik Üssü’nde bir F16 simülatör binası, Topkapı Sarayı ve Kocaeli Seka Kağıt Fabrikası restorasyonları, 300 yataklı Bahçelievler Devlet Hastanesi ve 200 yataklı Ankara Gölbaşı Devlet Hastanesi bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir