Karpuz hakkında 25 ferahlatıcı bilgi

Tatlı tadı nedeniyle karpuzlar genellikle meyve olarak kabul edilir. Fakat karpuz teknik olarak salatalık, kabak ve balkabağı gibi diğer mutfak sebzelerini içeren botanik su kabakları ailesinin bir parçası olarak sınıflandırılır.

Karpuz tamamı yenebilen nadir besinlerdendi. Ülkemizde eşekler için ayrılan kapuz kabukları bile insan sağlığı için oldukça önemli besinlerle doludur. Kabuklar Çin’de genellikle tavada kızartılır veya haşlanırken, Güney Amerika’da aşçılar onları salamura yapmayı sever.

Ülkemiz ve doğu toplumlarının genelinde ise karpuz çekirdekleri tıpkı kabak çekirdeği gibi kavrulur ya da kurutularak hafif, çıtır bir atıştırmalık yapılır.

Karpuzların %92’si sudan oluşur. Bu da onları sıcak yaz ayları için mükemmel bir serinletici yapar.

Karpuzların 1200 çeşidi vardır. Ancak karpuzların sınıflandırmasını kolaylaştırmak için dört ana kategoride gösterilir. Bunlar: piknik tipi de denilen çekirdekli, çekirdeksiz, mini boy ve sarı/turuncu olarak bilinir.

Duymuş olabileceğinizin aksine, çekirdeksiz karpuzlar genetik düzenlemeyle değil melezleşmenin sonucudur ve tamamen doğaldırlar. ABD’de satılan karpuzların %85’i kabuksuz türden…

Bugüne kadar kayıtlara geçen en ağır karpuz 2013 yılında ABD’nin Tennessee Eyaleti’nde tartıldı. 159 kilogram ağırlığıyla ortalama bir insan erkeğinin ağırlığının iki katından daha ağır olan karpuz Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeye hak kazanmıştı.

Karpuz sadece lezzetli değil, aynı zamanda A ve C vitaminleri gibi temel besinlerle de dolu bir besindir.

Karpuzlar A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve likopen açısından da harika bir kaynaktır.

Karpuz doğal bir antioksidandır ve vücudumuzu yaşlanmaya karşı da korur.

Karpuzun doğal diüretik özellikleri vardır, bu da idrar üretimini artırmaya ve sağlıklı böbrek fonksiyonunu desteklemeye yardımcı olabileceği anlamına gelir. Daha açık söylemek gerekirse karpuzlar doğal bir idrar söktürücüdürler.

Kalori alımına dikkat edenler için karpuz suçsuz bir atıştırmalıktır, çünkü karpuzların kalori ve yağ oranları inanılmaz ölçüde düşüktür.

Karpuzlar usta şefler tarafından birçok farklı yemekte kullanılır. Salatalarda, smoothielerde, sorbelerde ve hatta benzersiz bir tat için ızgarada bile karpuz kullanılır.

Son 20 yıldan beri kapuzlara şekil verme trendi Uzak Asya ülkelerinde bir çılgınlık haline gelmiş durumda. Ülkemizde tek tük kare karpuzlara rastlansa da Japonya başta olmak üzere Uzak Asya ülkelerinde karpuzlar pek çok şekle getirilerek satılıyor.

Yukarıda da söylendiği gibi karpuzun kalorisi düşük, su içeriği yüksektir. Bu da kendinizi tok hissetmenize ve daha az kaloriyle tatmin olmanıza yardımcı olur.

Şeker hastalarının dikkatine: karpuzun glisemik indeksi nispeten düşüktür, bu nedenle doktorunuzun çıkarttığı bir takvime riayet ederek dengeli bir şekilde üretilebilirler. Tabi doktora sormadan kafamıza göre böyle bir karar almıyoruz.

Oklahoma Eyalet Senatosu’nda 2007 yılında yapılan bir oylamada karpuz 44 evet oyuna 2 ret oyu alarak “Eyalet Sebzesi” olarak seçildi. Ancak 2015 yılında Eyalet Senatörü Nathan Dahm’ın karpuzun bir meyve olduğu iddiasına dayanarak tasarıyı yürürlükten kaldırmak için harekete geçmesiyle meyvenin ünlü statüsü tehdit altına girdi.

Karpuzların binlerce yıl önce Afrika’daki Kalahari Çölü’nden geldiğine ve o zamandan beri dünyaya yayıldığına inanılıyor.

Karpuzlar insanlar kadar hayvanların da en sevdiği besinlerden biridir. Eşekler kabuğunu, horozlar ise içine bayılır.

Doğada bir karpuzu soğutmanın en kolay ve hızlı yolu onu bir akarsuda 45 dakika boyunca bekletmektir.

Karpuz fazla tüketilmesi halinde şişkinliğe yol açar.

Olgun karpuzların kabuğu diğerlerine göre daha mat ve üzerindeki çizgiler daha belirgindir..

Olmuş karpuzlara vurduğunuz zaman dolgun, tok bir ses çıkar.

Olgunlaşmış karpuzların başına veya sonuna bastırdığınız zaman hafifçe esnerler.

Karpuz, dünya genelinde diğer meyvelere göre çok daha ekonomik bir meyve seçeneğidir. Ancak kötü seçilmiş bir karpuz, ekonomik bir fiyaskoya da dönüşebilir.

İyi seçilmiş bir karpuz tatlı, sulu ve doyurucu olurken; kötü seçilmiş olanlar ağızınızda madeni bir tat bırakır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir